У першу чергу, вважаємо за необхідне підкреслити, що у відповідності до положень Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України.
Водночас, коли територіальні центри комплектації (так зараз називаються військомати, далі – ТЦК) порушують елементарні положення законодавства, а також порушують їх й інші муніципальні та державні установи – ми починаємо бути схожими на ту ж російську федерацію. Саме верховенство права і закону відрізняє провідні та розвинуті країни від диктатур, які нажаль все ще є у цьому світі.
Про нормативно врегульований порядок вручення повісток до ТЦК, а також способи оскарження незаконних дій співробітників ТЦК – далі у матеріалі.
Нормативно-правові акти.
Основним нормативно-правовим актом у призмі поставленого питання є Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №100 (далі – Положення).
Хто виписує? Хто вручає? Де вручає?
Повістки виписуються на підставі наказу районного (міського) ТЦК, конкретний строк явки до ТЦК вказується у самій повістці. Повістку вам можуть вручити:
– співробітники ТЦК;
– працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
– посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
– роботодавці;
– керівники навчальних закладів.
Повістка вручається особисто під підпис.
П. 60 Положення визначено, що ТЦК звертаються до органів Національної поліції України щодо розшуку і доставлення до ТЦК осіб, які ухиляються від військової служби. Водночас такий порядок можливий у разі підписання вами повістки та не з’явлення до ТЦК у визначений час. Крім того, у разі такого нез’явлення до вас може бути застосована кримінальна та адміністративна відповідальність.
Дуже актуальним є питання стосовно місця вручення повістки. Так, жодний нормативно-правовий акт не визначає конкретного місця вручення повістки чи то заборон щодо її вручення в певних місцях. Це означає, що повістка може бути видана на вулиці, будинку за місцем реєстрації, у навчальному закладі, у магазині, та на блокпосту.
Види повісток.
Слід також мати на увазі, що отримання повістки ще не означає, що людину мобілізують. Виклик – це перевірка облікових даних насамперед і проходження медичного огляду визначення придатності.
Розрізняють такі види повісток:
-повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних;
-повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК);
-повістка-призов на строкову військову службу;
-мобілізаційне розпорядження.
Здебільшого спочатку вручають повістку першого типу. І тільки після співбесіди у ТЦК, у разі якщо в ЗСУ дійсно потребується ваша військова-облікова спеціальність, вам дадуть мобілізаційне розпорядження.
Виклик до військомату за телефоном.
Щодо виклику до ТЦК за телефоном. У Додатку 1 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 визначено, що призовники і військовозобов’язані повинні прибувати за викликом районних (міських) ТЦК на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях районних (міських) ТЦК, для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних.
У свою чергу п. 22 Порядку передбачено, що призовники і військовозобов’язані, а також посадові особи, винні в порушенні вимог цього Порядку і Додатку 1 до правил, несуть відповідальність згідно із законом.
Це означає, що у разі, якщо в законодавстві не зазначено обов’язку з’явитись на виклик ТЦК за телефонним дзвінком, то відповідальність за таке нез’явлення не настає.
Який саме ТЦК має право вручати повістку?
В ідеалі звичайно це ТЦК, якому ви перебуваєте на військовому обліку. Хоча де-юре Положенням не визначено, що ТЦК який вручає повістку має бути саме вашим ТЦК.
Водночас, якщо ви переїхали до іншої місцевості, живете там досить довгий час та не стали в тій місцевості на військовий облік – ви можете зазнати деяких незручностей.
По-перше, ви при отриманні повістки місцевим ТЦК і прибутті до нього, ви будете змушені чекати поки про вас витребують інформацію з вашого ТЦК.
По-друге, на вас буде накладено штраф у відповідності ст. 210 КУпАП – до 850 гривень.
Куди звертатись про порушення ваших прав при врученні повістки?
Все залежить від конкретної ситуації, конкретного порушення.
Наприклад, ви відмовляєтесь отримувати повістку і співробітники ТЦК вас насильно ведуть із собою до центру. У такому разі при найліпшій можливості намагайтеся викликати поліцію. При першій же можливості дізнайтесь ПІБ безпосереднього командира співробітників ТЦК та керівника ТЦК. Складіть скаргу на ім’я керівника ТЦК щодо бездіяльності безпосереднього командира, яка виявляється у ненаданні інформації співробітникам про положення нормативно-правових актів у сфері військового призову, та на самих співробітників, які явно зловживають своїми правами. Зауважте, що у разі ігнорування ваших скарг, ви звернетесь до наступної інстанції.
В цілому у інших випадках виявлення за співробітниками ТЦК неправомірних дій, слід також оформити скаргу на керівника ТЦК, а ще краще на керівника ТЦК, що вища за рівнем. Тобто, якщо випадок неправомірних дій виник в районній ТЦК, скаргу слід направляти до обласної. Також скарги можуть бути викладені на гарячій лінії Міністерства оборони України: 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99
У разі незгоди з висновками ВЛК чи думками деяких медичних працівників комісії особа має право пройти незалежну оцінку здоров’я в закладі охорони здоров’я та потім надати висновки про таку оцінку до ВЛК. Постанови ВЛК і Центральної ВКЛ можуть бути оскаржені в судовому порядку. У досудовому порядку постанови ВЛК оскаржуються до комісій вищого рівня (нп з районної до обласної).
АО “КАНОН”, липень, 2022 рік