Щодо справляння орендної плати за земельні ділянки, на яких розташоване придбане нерухоме майно

     Згідно роз’яснень Державної фіскальної служби України від 25.11.2015 ( лист № 25178/6 / 99-99-15-03-02-15) до моменту укладання та реєстрації договору оренди земельних ділянок, на яких розташовано придбане нерухоме майно, нарахування та сплата орендної плати здійснюється орендарем земельних ділянок відповідно до діючого укладеного договору оренди цих земельних ділянок.

Так, статтею 7 Закону України “Про оренду землі” визначено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. У відповідності зі ст. 31 зазначеного закону договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна, розташованого на орендованій іншою особою земельній ділянці. Отже, з моменту виникнення у особи права власності на нерухоме майно, розташоване на орендованій іншою особою земельній ділянці, попередній орендар вже фактично не використовує земельну ділянку.

Для уникнення необґрунтованих витрат із боку орендаря земельної ділянки щодо подальшої сплати орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, яку він фактично не використовує, необхідно невідкладно звернутися до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою про припинення відповідного договору оренди та укласти акт приймання-передачі земельної ділянки з орендодавцем.

Підставою ж для нарахування орендної плати за земельну ділянку є тільки діючий договір оренди такої земельної ділянки, оформлений і зареєстрований відповідно до законодавства. Таким чином, обов’язок сплати орендної плати за земельну ділянку у нового власника об’єкта нерухомого майна буде виникати виключно з моменту державної реєстрації договору оренди відповідної земельної ділянки (а не з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності на земельну ділянку або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Податкового Кодексу України). У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

До 01 січня 2015 року відповідно до п. 287.6 ст. 287 Податкового Кодексу України при переході права власності на об’єкт нерухомого майна податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі об’єкти, з урахуванням прибудинкової території сплачувався на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Таким чином, до 01 січня 2015 року власник нерухомого майна, розташованого на орендованій іншою особою земельній ділянці, з моменту набуття права власності на придбане ним нерухоме майно і до моменту вступу в права користування на відповідну земельну ділянку ( тобто до моменту державної реєстрації за ним права оренди земельної ділянки) зобов’язаний був сплачувати земельний податок, після цього – орендну плату за земельну ділянку.

Законом України від 28 грудня 2014 року N 71 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” внесено зміни до ст. 287 Податкового Кодексу України  і з 01 січня 2015 року при переході права власності на об’єкт нерухомого майна податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі об’єкти, з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку.

Отже, з 01 січня 2015 року у власника нерухомого майна, розташованого на орендованій іншою особою земельній ділянці, обов’язок сплачувати орендну плату або земельний податок не виникає до моменту вступу ним в права користування або право власності на земельну ділянку.

Автор:

Салата Інна

юрист ТОВ “Юридическое бюро “КАНОН”

січень 2016

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню