Кому платити борги?

         На сьогодні досить часто виникають ситуації з неплатоспроможністю фінансових установ (банків, кредитних спілок та ін.) Одним з банків, управління яким перейшло до тимчасової адміністрації, є ПАТ “Банк Михайлівський”. На прикладі цієї банківської установи хотілося б висвітлити питання погашення заборгованості перед банком за кредитними договорами. Так, більшість боржників банку отримали листи/дзвінки від представників ТОВ “Фінансова компанія “ФАГОР” з вимогою гасити заборгованістю за кредитними договорами на рахунки цієї компанії,  підстава – договір факторингу, укладений між ПАТ “Банк Михайлівський” та ТОВ “ФК “Фагор”. При цьому на сайті самого банку розміщена об`ява  наступного змісту :

  Шановні клієнти, Реквізити ТОВ Фінансова компанія «Фагор» – є недійсними для погашення заборгованості по кредитним договорам ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ». Єдиним дійсним кредитодавцем за укладеними раніше договорами є ПАТ «БАНК МИХАЛІВСЬКИЙ».
  За дзвінком на гарячу лінію банку з приводу питання правильного погашення заборгованості перед ПАТ “Банк Михайлівський” можна почути, що всі договори факторингу є недійсними, зараз іде процедура судового оскарження цих угод та інше. Але – судові оскарження можуть тривати роками, а платити борг потрібно зараз, інкше – нарахування штрафних санкцій, при цьому сплатити потрібно належному отримувачу. Яку пораду можемо надати у  даному випадку для збереження нервів та фінансів? Відповідно до статті 1082 Цивільного кодексу України боржник зобов’язаний здійснити платіж факторові за умови, що він одержав від клієнта або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж. Боржник має право вимагати від фактора надання йому в розумний строк доказів того, що відступлення права грошової вимоги факторові справді мало місце. Якщо фактор не виконає цього обов’язку, боржник має право здійснити платіж клієнтові на виконання свого обов’язку перед ним. Таким чином, необхідно вимагати від фактора (у нашому випадку – ТОВ “ФК “Фагор”) надання доказів відступлення на його користь права грошової вимоги від боржника. Якими будуть ці докази і які докази можна вважати належними для проведення оплати фактору, а не банку – для з`ясування цього питання у кожному конкретному випадку радимо звернутися до професійного правника з метою уникнення вартісної помилки. Насамперед – не виконувати одразу вимог особи, яка буде Вам дуже професійно та впевнено розповідати про ваші обов`язки по телефону та погрожувати можливістю застосування штрафів, будь-які питання з банківськими установами повинні вирішуватися на підставі письмових документів, оформлених відповідно до чинного законодавства.
Автор:
Максим Дунаєв
адвокат ТОВ “Юридичне бюро “КАНОН”
липень 2016р.

 

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню