Старт медреформи у Херсоні

        На позачерговій сесії, що відбулась 16.08.2018 року депутатами Херсонської міської ради дано старт реформі медичної галузі міста, а саме: розпочато автономізацію трьох комунальних закладів – «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського», «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Афанасія і Ольги Тропіних», «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» шляхом їх перетворення із бюджетних закладів  у комунальні некомерційні підприємства первинної медичної допомоги.

    Критична необхідність у початку процедури автономізації полягає у зміні порядку фінансування закладів, що надають первинну медичну допомогу, якими у м.Херсоні є саме зазначені лікарні. Зокрема з 2019 році державне фінансування  закладів первинної допомоги  вже відбуватиметься не за медичною субвенцією, як було до цього часу, а лише на підставі договорів про медичне обслуговування населення, що представляє собою практичну реалізацію програми «гроші за пацієнтом». Укладати такі договори первинка (як надавач послуг з медичного обслуговування населення) повинна з Національною службою здоров’я України (далі – НСЗУ), котра є головним розпорядником бюджетних коштів, що виділяються з держбюджету на оплату послуг медичного обслуговування населення.

   Водночас, для укладення такого договору комунальний заклад обов’язково повинен бути автономізованим. Дана умова прописана у постанові КМУ від 28.03.2018 року №391 де вказано, що лише ті заклади первинної допомоги, що перетворені у комунальні некомерційні підприємства зможуть укласти договори з НСЗУ та отримувати пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету, яке напряму залежить  від  кількості пацієнтів, що уклали декларації із цим закладом.

   Фактично автономізація лікарень означає, що керівництво самостійно  зможе розпоряджатися отриманими коштами. Гроші можуть бути спрямовані на придбання  необхідного новітнього  обладнання, приладів діагностики та лікування, матеріалів, ліків, а також на премії і надбавки лікарям. Більше того, лікарні зможуть мати свій власний банківський рахунок. Це дозволить конкретній лікарні, наприклад, залучати інвесторів та меценатів. Основна перевага автономізації – поява легальних грошей, які підуть не в кишені корупціонерів, а на розвиток медзакладу та платню медику.

   Однак, отримати фінансування від НСЗУ заклади первинної допомоги міста можуть тільки усі разом. Це обумовлено тим, що субвенція виплачується на бюджет міста, і відповідно може бути скасована лише для усього бюджету, а не частково щодо окремого закладу.

  Другою і не менш важливою підставою для початку перетворення ЗОЗ є можливість скористатись «пільговим режимом автономізації» що діє до кінця 2018 року. Відповідні «пільги» встановлені Законом України № 2002-VIII від 06.04.2017 року та передбачають, що при автономізації у 2018 році лікарні не повинні проводити оцінку майна, передача нерухомого майна здійснюється на підставі даних бухгалтерського обліку, кредитори закладів охорони здоров’я, що перетворюються не вправі вимагати від них виконання незабезпечених зобов’язань, припинення або дострокового виконання зобов’язання або забезпечення виконання зобов’язання та при зміні боржника у зобов’язанні не вимагатиметься згода кредиторів таких ЗОЗ.

     Однак чого чекати пересічним мешканцям  та  чи  відбудуться позитивні зрушення внаслідок   реформування медичної галузі  ?

    Безперечно, реформувати систему охорони здоров’я потрібно, адже надавати послуги  пацієнтам на базі зношеного та морального застарілого  обладнання недоречно, недоцільно та  у кінцевому результаті малоефективно. Останні, розчарувавшись малоефективними результатами покращення стану свого здоров’я  все частіше відмовляються звертатися за такою допомогою, займаючись самолікуванням, що   іноді  призводить до фатальних наслідків.

     Старт медреформи безперечно розпочав перезапуск системи фінансування закладів охорони здоров’я, що в кінцевому результаті дозволить фінансово захистити громадян, тобто оплатити медичні послуги за єдиними та рівними для всіх правилами. Не слід забувати, що держава  кожному надає  фінансові гарантії  щодо реалізації  ним свого права на захист здоров’я.

     У свою чергу, в МОЗ нагадують, що до кінця  2018 року суттєвих  масштабних змін в медичному обслуговуванні чекати не слід, оскільки данний період є перехідним. Пацієнтів  закликають  надалі укладати договори з тими лікарями, які їх влаштовують, а саме надання послуг поки залишатиметься безкоштовним у первинній ланці (на рівні амбулаторій і поліклінік). Важливо пам’ятати, що заклад первинної ланки отримуватиме за нас кошти і тоді, коли ми здорові.Адже, чим менше ви хворієте, тим менше у лікаря роботи, а доходи ті самі. Так ми стимулюємо лікарів дбати про своїх пацієнтів.

     У будь-якому випадку держава гарантує, що по завершенню реформування медичної галузі  кожен громадянин зможе за потреби отримати  належну медичну допомогу, на яку має право за законом і за яку платить податки.

ТОВ “Юридическое бюро “КАНОН”

серпень, 2018

 

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню