Як відомо, пп 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, на період з 01.03.2022 по 31.12 року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, визначається Кабінетом Міністрів України. Станом на 20.05.2022 такої постанови ще не прийнято. Зауважимо також, що наразі на порталі Верховної Ради України зареєстровано петицію щодо зобов’язання Кабінету Міністрів України негайно визначити та опублікувати перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Посилання на петицію: https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/10513?page=1.
Як роз’яснює ДПС України в ЗІР (категорія: 111.05), зважаючи на те, що граничний термін подання податкової декларації з плати за землю на 2022 рік припав на 21 лютого 2022 року, то платникам плати за землю за відповідні ділянки у межах визначених територій слід, за можливості, подати уточнюючі податкові декларації після офіційного оприлюднення такого переліку.
При заповненні розділу ІІІ «Розрахунок податкового зобов’язання», слід зазначити суми за січень – лютий 2022, а починаючи з березня 2022 року, податкові зобов’язання зазначаємо у розмірі «0».
У доповненнях до декларації (рядок 9 розділу ІІІ) зазначаємо підставу уточнення податкових зобов’язань на підставі Закону № 2120.
Також для подальшої ідентифікації підстав зменшення податкових зобов’язань у Декларації у графі «Код пільги» в якості коду пільги можна зазначити номер Закону України – 2120.
Як бачимо, Уряд не квапиться із прийняттям вищезгаданого переліку, а з самого роз’яснення ДПС України випливає, що платники податків подають уточнюючі декларації саме стосовно визначених (Урядом – .прим) територій. Таким чином, відповідне внесення змін до декларації можливо буде зробити лише після набрання чинності постанови КМУ про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Отже, де-юре до прийняття Урядом визначеної постанови ДПС України все ж має нараховувати податкові зобов’язання навіть на територіях, де ведуться/велись бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, у відповідності до раніше наданої податкової звітності.
Платити чи не платити за такими нарахованими податковими зобов’язаннями все ж справа кожного платника податків, проте нагадаємо, що пеня та штрафи в період воєнного стану не нараховуються з огляду на положення пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
АО “КАНОН”, травень 2022 рік