Розпочався новий 2022 рік, і зі своєї сторони хочемо нагадати про початок кампанії подачі декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Що нового очікує суб’єктів декларування.
З 01 грудня 2021 року почала діяти нова форма декларації, затверджена Національним агентством з питань запобігання корупції. Оновлена декларація дещо видозмінилась, що може викликати у суб’єкта декларування певний дисонанс при заповненні тих чи інших полів та блоків інформації, до яких ми уже звикли за попередні роки і який у тому числі буде пов’язаний із новою функцією декларації – автозаповнення, через яку деякі дані у чернетці створеної на основі попередньої декларації можуть зникати. Посадовці, які звільнилися, або припинили публічну службу у 2021 році, тепер повинні подати щорічну декларацію.
Крім того, дещо розширився перелік інформації, що повинна вноситись у декларацію, наприклад з’явився блок «Для ідентифікації за межами України», в якому потрібно буде декларувати документи для посвідчення особи за кордоном. Якщо в цілому оцінювати декларацію, то обсяг інформації, що стосується заповнення основних розділів, особливих змін не зазнав за деяким винятком.
Також, слідом за оновленням форми декларації НАЗК затвердило і новий Порядок заповнення декларації, в якому роз’яснює як правильно заповнювати певні пункти декларації. Оновлений Порядок у порівняні з попередніми став більш інформативним, охоплює понад 200 найпоширеніших питань, але все одно залишає безліч білих плям у заповненні інформації.
Що з практичної сторони.
НАЗК повідомляло, що у 2021 році розпочало повну перевірку 1255 декларацій. Цифра наче і невелика, але близько 880 тис. декларацій були проаналізовані цифровими інструментами із присвоєнням рейтингу ризику кожної окремої декларації.
Як саме влаштований механізм автоматичної перевірки НАЗК не розкриває, але все одно можна стверджувати, що доступ до інформаційних баз в Агентства колосальний. Обов’язково знаходять все те, що забули вказати декларанти, і це стосується у тому числі інформації, що становить банківську таємницю.
Також, НАЗК дещо змінила підходи до трактування певних порушень. Наприклад, на теперішній час Агентство вважає порушенням не зазначення суб’єктом декларування у розділі «Фінансові зобов’язання» інформації щодо частки у статутному капіталі, яку не було внесено в повному обсязі. Тобто, якщо вами колись було створено Товариство зі статутним капіталом у 200 000 грн., але до статутного капіталу було внесено лише 20 000 грн., тоді невнесений залишок вкладу у 180 000 грн., (який перевищує поріг у 50 ПМ) слід відобразити у розділі «Фінансові зобов’язання».
Продаж частки у статутному капіталі НАЗК також почало розглядати як дохід, котрий повинен відображатись у декларації, навіть у тому випадку, коли ви не отримали інвестиційного прибутку і продали часту за номінальною вартістю, або нижче номінальної і не сплачували жодних податків від такого продажу.
Рекомендації.
Робота із Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є доволі клопіткою і навіть тяжкою, як в технічному плані, так і в правильному розумінні усіх вимог та правил заповнення конкретних полів. При тому, враховуючи досить специфічне трактування НАЗК законодавства, знайти потрібну відповідь щодо правильного заповнення декларації без глибокого правового аналізу досить складно і вимагає від суб’єкта декларування не аби яких сил.
Заповнюючи декларацію, обов’язково користуйтесь наявними у вас первинними документами, а також доступними реєстрами, не полінуйтесь і замовте витяги з реєстру речових прав та реєстру транспортних засобів. Особливу увагу приділіть заповненню інформації щодо вартості об’єктів, котрі знаходяться у власності чи в користуванні вас та членів сім’ї, оскільки саме ця інформація, що має грошове вираження, може бути матеріалізована у порушення.
І на останок нагадуємо, що кампанія декларування триватиме до 31 березня 2022 року.
У разі виникнення додаткових питань стосовно декларування, ви завжди можете звернутися за професійною допомогою до наших спеціалістів з АО “КАНОН” та ТОВ “Юридическое бюро “КАНОН”, які обов’язково вам допоможуть.
січень, 2022 рік