Підтриманий Законопроект № 3275. Вибухова новація для наймодавців

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 239 було внесенно зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».Відповідно до якої карантин було продовжено до 25 квітня 2020 року.

Поширення коронавірусу COVID-19 відбувається у багатьох країнах світу, як наслідок стрімко знижується ділова та економічна активність, знижуються обсяги виробництва, надходження до державного та місцевих бюджетів, збільшується безробіття, зростає попит на соціально значущі товари та товари протиепідемічного призначення у тому числі і в Україні.

30.03.2020 року Верховна рада Українивнесла змін до законодавства України,спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (законопроект № 3275).

Відповідно до даного законопроекту № 3275, «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України(далі – ЦК України), було доповнено наступним пунктом:

З моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку Наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини 6 статті 762 цього Кодексу.

Частиною 6 статті 762 ЦК України встановлено, що Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

01.04.2020 Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX, який парламент підтримав 30 березня 2020 (законопроект № 3275). Таким чином, відповідно до Закону № 540-IX, в Цивільний кодекс України були внесені такі зміни.

Отже, орендаря буде звільнено від сплати будь-яких орендної плати протягом дії карантину, в тому числі і за майно приватної форми власності.

Крім того, відповідні зміни будуть зачіпати права та інтереси наймодавця (особа, яка передає майно) оскільки дозволяє неправомірне безоплатне користування його майном.

Виникає наступне питання, а як домовитися з орендодавцем під час карантину?

В першу чергу домовлятися з орендодавцем.

Згідно ст. 286 Господарського кодексу України, орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання.

Згідно ч. 4, ч.6 ст. 762 Цивільного кодексу України, наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася; наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає

З огляду на вищевикладене, ви маєте право домовлятися з орендодавцем по зменшенню, розстрочення, відстрочення або звільнення від орендної сплати шляхом підписання додаткової угоди до договору.

Другий спосіб вирішення даного питання, є получення сертифіката торгово-промислової палати про форс-мажорних обставин. Так зовсім недавно були внесені зміни в Закон України “Про Торгово-промислові палати України” де визнано ведення карантину як форс мажорна обставина.

Але звертаю вашу увагу, що форс-мажорна обставина звільняє саме від відповідальності, але ніде прямо не вказано, що вона звільняє від виконання прямих обов’язків за договором, як сплата орендної плати.

Третій спосіб. Відповідно до Закону № 540-IX, в Цивільний кодекс України були внесені зміни – Наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини 6 статті 762 ГК України.

У зв’язку з викладеним, вибирайте свій спосіб вирішення відповідної проблеми.

Бережіть свої ділові відносини, а найголовніше – своє здоров’я!

 

ТОВ “Юридическое бюро “Канон”

березень,2020

 

Для отримання консультації адвоката у м. Херсон ви можете написати нам на нашу електронну пошту office.kanon.ks@gmail.com або зателефонувати на номер (0552) 42-46-48, (0552) 42-46-49.

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню