Основні нововведення, що стосуються процедури спадкування

   Мабуть, кожна людина хоча б раз у своєму житті стикалася із спадкуванням: приймала спадок або складала заповіт. Доречі, у багатьох європейських країнах (США, Велика Британія, Франція, Німеччина, Швейцарія) складання заповіту у досить молодому віці (30-35 років) є звичайною практикою, оскільки люди турбуються про те, яким саме чином буде розподілятися їхнє майно і до кого воно перейде.

  Отже, про те, як саме здійснюється процедура спадкування в Україні, які основні документи потрібно подати для того, щоб отримати спадщину, а також про останні нововведення, що стосуються спадкування читайте у данній статті.

   По-перше, якщо Вам потрібно отримати спадок, то в першу чергу, на що потрібно звернути увагу – це строки прийняття спадщини. Оскільки згідно з ч. 1 ст. 1272  Цивільного Кодексу України «Якщо спадкоємець протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її». Із заявою про отримання спадщини потрібно звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживання померлого, а якщо померлий проживав у сільському населеному пункті, то звертатись можна до органів місцевого самоврядування, тобто сільради.

   По-друге, для оформлення спадщини спадкоємцю потрібно взяти наступний перелік документів:

1). паспорт;

2). ідентифікаційний номер платника податків;

3). свідоцтво про смерть;

4). заповіт;

5). якщо немає заповіту – документ, що підтверджує родинні стосунки з померлим (наприклад свідоцтво про народження, шлюб);

6). правовстановлюючі документи на майно, що буде успадковане (договір дарування або купівлі-продажу, витяг з Державного реєстру про наявність права власності і т.і.).

    По-третє, що стосується основних нововведень, то можна виділити наступне, Законом України від 23 лютого 2016 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткуваня спадщини та уточнення деяких положень» скасовано податки і грошову оцінку нерухомих об᾿єктів спадщини, отриманих спадкоємцями другої черги споріднення (брати, сестри, дідусі, бабусі, онуки заповідача). Норма закону буде застосовуватися до доходів, отриманих від спадщини або дару, починаючи з 1 січня 2017 року. Слід звернути увагу, що до прийняття даного закону, тільки родичі першої черги споріднення (діти спадкодавця, дружина, чоловік, батьки) володіли правом не оплачувати податок в розмірі 5% від вартості нерухомості, отриманого у спадщину.

   Крім того, аналогічні зміни торкнуться і подарунків, оскільки вони оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування спадщини. Тобто подарунки від родичів першого та другого ступення споріднення відтепер будуть також оподатковуватися за нульовою ставкою.

   Отже, таке новвоведення полегшить фінансову сторону процедури оформлення спадщини осіб, які відносяться до другої черги споріднення, оскільки останні вже не зобов᾿язані сплачувати податки і грошову оцінку нерухомих об᾿єктів спадщини.

   По-четверте, уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування у сільських населених пунктах отримали повновноваження щодо оформлення спадщини та реєстрації прав спадкоємців.Однак, з цього приводу, можна зазначити наступне: для того, щоб проводити нотаріальну діяльність з приводу оформлення спадщини, чиновник місцевої влади повинен надати документ, що підтверджує наявність у нього вищої юридичної освіти та роботи в сфері юриспунденції не менше трьох років. Посадова особа також зобов᾿язана пройти стажування протягом року в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса, навчальний курс по роботі з державними реєстрами Міністерства юстиції. Тобто, можна зробити висновок, що фахівців у сільрадах, які б відповідали таким вимогам небагато. Доведеться й надалі людям з села їздити до районного центру та стояти в чергах до нотаріуса.

   Отже, для того, щоб оформити спадщину, перш за все, потрібно зважати на строки прийняття спадщини (6 місяців з часу відкриття спадщини), наступним кроком буде підготовка документів, необхідних для оформлення спадщини, та останній етап – безпосередня оплата послуг нотаріуса  (якщо Ви не є спадкоємцем першої або другої черги споріднення – також потрібно сплатити податок на спадщину і грошову оцінку нерухомих об᾿єктів спадщини).

ТОВ “Юридическое бюро “Канон”

травень 2017 року

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню