Основні зміни та особливості у процедурі виїзду за кордон дітей

   Настала осінь… Для учнів та студентів – це пора навчання.  Дуже часто для отримання нових знань, з метою відпочинку, туризму, оздоровлення та лікування батьки відправляють своїх дітей за кордон. Для того, щоб належним чином оформити документи, необхідні для перетинання кордону іноземної держави та уникнути непорозумінь при здійсненні прикордонного контролю, Вам потрібно знати процедуру та порядок їх оформлення, детальніше про ці особливості читайте у даній статті.

   Відповідно до п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України (далі ЦК), встановлено право дитини, яка досягла 16 років, на вільний самостійний виїзд за межі країни.

   Щодо громадян України, які не досягли 16 років,  то відповідно до п. 3 «Правил перетинання державного кордону громадянами України» від 27.01.1995 року «Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку здійснюються за згодою обох  батьків (усиновлювачів) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18 – річного віку.

    Отже, як правильно оформити згоду на виїзд. В першу чергу, така згода оформлюється у вигляді нотаріально завіреної заяви на виїзд дитини за кордон. Для оформлення такої заяви батькам потрібно звернутися до нотаріуса з наступними документами:

   1) оригінали паспортів;

   2) реєстраційні номери облікової картки платників податків;

   3) свідоцтво про народження дитини (дітей).

   При цьому, форма заяви залежить від того, хто буде супроводжувати дитину в подорожі. Тут  існує декілька можливих варіантів:

   Варіант перший: якщо дитина виїжджає з країни в супроводі близьких родичів (бабусі, дідуся, дядьки, тітки, тощо) або уповноваженої особи, нотаріально завірений дозвіл на перетин кордону повинен надаватися обома батьками. У цьому випадку у тексті заяви зазначаються дані повірених осіб (а саме: прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження або місце реєстрації), які нестимуть у повній мірі відповідальність за життя, здоров’я та безпеку дитини.

   Варіант другий: якщо дитина їде за кордон лише з одним з батьків, то від іншого необхідна нотаріальна завірена письмова заява – згода на виїзд дитини за кордон.

   В обох випадках  у заяві повинні бути зазначені наступні відомості:

   1) повна назва держави, яку збирається відвідати дитина (наприклад: Королівство Нідерланди, Сполучені Штати Америки, Австрійська Республіка);

   2) термін, протягом якого дитина  перебуватиме в іноземній державі (із зазначенням конкретної дати в’їзду та виїзду (наприклад з 01 вересня 2017 року по 01 жовтня 2017 року).

   Наступним етапом підготовки до виїзду за кордон є: оформлення біометричного дитячого закордонного паспорта. Тут слід відмітити останні  зміни, що торкнулися цього документа.

   До квітня 2015 р. для відвідування іноземної держави разом з дитиною можливо було вносити запис про дитину у закордонний паспорт батьків або оформити дитячий проїзний документ.

   Але вже з жовтня 2016 року єдиним офіційним документом, який дозволяє дитині перетинати кордон іноземної держави, є лише біометричний дитячий закордонний паспорт.

   Що ж робити, якщо відомості про дитину записані у Ваш закордонний паспорт чи існує проїзний документ на неї, термін дії якого ще не закінчився? Для Вас є приємна новина: перетин кордону з цими документами можливий ще до 2018 року. Проте, за таких обставин  для поїздки за кордон Вам додатково потрібно буде або відкривати дитині шенгенську (національну) візу або виготовляти їй власний закордонний паспорт.

    Отже, для того, щоб отримати дитячий паспорт громадянина України для виїзду за кордон потрібно звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби та подати наступні документи:

   1) заява-анкета, самостійно заповнена дитиною (якщо їй виповнилося 16 років) або одним з батьків для осіб, яким не виповнилося 16 років;

   2) 2 кольорові фотографії розміром 3,5 на 4,5 см та фотографія розміром 10 на 15 см.

   3) паспорт громадянина України або свідоцтво про народження, якщо дитині не виповнилося 14 років.

  4) квитанції про оплату адміністративного збору. (Згідно з Постановою КМУ від 02.11.2016 р. № 770 «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції», Закону України «Про порядок виїзду і в’їзду в Україну громадян України» та Постанови КМУ від 26.10.2011 р. № 1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг 557 грн. 32 коп. – у разі оформлення протягом 20 робочих днів, 810 грн. 32 коп., у разі термінового оформлення протягом 3 та 7 робочих днів).

   Отже, для всіх подорожуючих з дітьми слід виділити наступі поради:

    По-перше, перш ніж відправитися у мандри з дитиною, підготуйте належним чином всі потрібні документи, а саме: нотаріально завірену згоду на виїзд дитини за кордон від батьків.

  По-друге, не забудьте оформити дитячий закордонний паспорт. Про особливості його оформлення детальніше можете прочитати на офіційному сайті Державної міграційної служби

за посиланням https://dmsu.gov.ua/poslugi/dokumenti-dlya-vijzdu-za-kordon/vidacha-pasporta-gromadyanina-ukrajni-dlya-vijzdu-za-kordon.html

   По-третє, обов’язково перевіряйте дані повіреної особи, у супроводі якої буде подорожувати Ваша дитина, адже це повинна бути людина, якій Ви на  100% довіряєте. Нажаль, на сьогодні існують випадки викрадення дітей з метою продажу.

   Належним чином перевіряйте дані Вашої дитини у нотаріально посвідченій довіреності та закордонному паспорті та сміливо подорожуйте разом з дитиною, або ж відправляйте дитину у захоплюючі мандри разом з близькими родичами. Приємних подорожей та цікавих вражень!

ТОВ «Юридическое Бюро «КАНОН»

жовтень, 2017 року

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню