Студентські роки – це один з найкращих періодів життя, мабуть чи не кожної людини. Студентство асоціюється з молодістю, жвавістю, розумом і винахідливістю.
Проте, перш ніж стати студентом та бути зарахованим на певну спеціальність потрібно пройти процедуру вступу у Вищий навчальний заклад (далі ВНЗ).
Умови вступу до Вишів змінюються кожного року. Тому, майбутнім абітурієнтам та їхнім батькам потрібно значну увагу приділяти не тільки підготовці та вивченню необхідних предметів, потрібних до вступу на ту чи іншу спеціальність, а й ретельно дослідити особливості, необхідні для зарахування абітурієнтів.
Отже, про деякі найбільш важливі нюанси, необхідні для вступу у Вищий навчальний заклад, Ви зможете прочитати у даній статті.
Перш за все, дане питання регулюється такими нормативно-правовими актами: Законом України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 року № 1556-VІІ, Законом України «Про освіту» від 23.05.1991 року № 1060- ХІІ та Умовами прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році», затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 13.10.2016 № 1236.
По-перше, для того, щоб стати студентом ВУЗу потрібно пройти конкурсний відбір, що проводиться на основі конкурсного бала, який розраховується відповідно до Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 р.
Конкурсний бал – своєрідна скарбниця, що складається з наступних складових успішності: оцінка зовнішнього незалежного оцінювання (отримується абітурієнтом безпосередньо при проходженні ЗНО), середній бал документа про повну загальну середню освіту (оцінки,що здобуваються під час навчання у школі та за державну підсумкову атестацію), бал за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу для вступу до ньогоі результати творчих конкурсів — для окремих напрямів(театральне мистецтво, хореографія, народна художня творчість тощо).
Тобто, найперше, на що потрібно звернути увагу абітурієнтам, це якісна підготовка з профільних предметів, потрібних для вступу за обраним професійним напрямком.
По-друге, інформацію про те, що абітурієнт рекомендований до зарахування, можна знайти на інформаційних стендах приймальних комісій та офіційному веб-сайті вищого навчального закладу.
Щодо строків розміщення рейтингових списків вступників, які будуть вступати на основі сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, творчих конкурсів та вступних іспитів, із зазначенням рекомендованих до зарахування, будуть оприлюдненні не пізніше 12-00 години 1 серпня.
По-третє, абітурієнтам потрібно знати чіткі строки прийому заяв. Абітурієнти, які вступають на основі співбесіди, творчих конкурсів, вступних іспитів повинні подати заяви про вступ не пізніше 20 липня, оскільки саме тоді спливають строки подачі для даної категорії осіб. Для вступників, які вступають на основі сертифікатів ЗНО, строки закінчуються – 26 липня.
Щодо самої форми заяви про вступ: розрізняють електрону та паперову форми. Паперовою формою заяви повинні скористатися вступники на основі повної загальної середньої освіти, що мають спеціальні умови щодо участі у конкурсному відборі при вступі (діти – сироти, особи з інвалідністю, звільнені з військової служби після 30 листопада 2016 року та інші категорії осіб, передбачені умовами прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році) і бажають скористатися ними.
Вступники на основі повної загальної середньої освіти за денною та заочною формами навчання повинні подавати заяви про вступ тільки в електронній формі.
По-четверте, відповідно до п. 10 розділу 1 Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 13.10.2016 р. № 1236,цікавим є нововведення, що стосується можливості студентів отримувати навчання одночасно за декількома освітніми напрямками, а також у декількох вищих навчальних закладах за обов’язкової умови, що з державного бюджет буде компенсувати здобуття освіти тільки з одного напрямкувищої освіти.
Тобто, існує можливість отримувати дві вищі освіти на денному відділенні, але за умови, що тільки одна з них буде здобуватися за рахунок бюджетних коштів.
Отже, майбутнім студентам потрібно, перш за все чітко визначитися, яку спеціальність вони бажають отримати, якісно підготуватися до здачі профільних предметів, та ретельно відслідковувати рейтингові списки вступників.
Олена Сафіна,юрисконсульт
ТОВ “Юридическое бюро “Канон”
березень 2017