Сезон літніх відпусток у самому розпалі і чимало людей запланувало свій відпочинок за кордоном подорожуючи на власному авто. Кожен погодиться, що подорож на машині більш зручніша та дозволяє ідеально поєднати відпочинок на морі з відвідуванням багатьох цікавих історичних місць, декількох міст або навіть країн. Адже, зі скасуванням візового режиму Європа для українців стала доступнішою.
Щоб поїздка принесла лише задоволення і обійшлася без неприємних сюрпризів до неї необхідно ретельно та правильно підготуватися. У цій статті ми нагадаємо, що слід прихопити з собою подорожуючи по Європі на авто.
Отже, перш за все, для того щоб вас без проблем пропустили на кордоні, потрібно переконатися, що ви не забули вдома жоден із документів, які можуть вимагати контролюючі органи.
Плануючи подорож за кордон, необхідно оформити на себе та усіх подорожуючих з вами членів «екіпажу» закордонні біометричні паспорти. Слід нагадати, що діючі закордонні паспорти старого зразка також дають право перетину кордону, однак, за наявності в них діючої Шенгенської візи.
Якщо в авто їде дитина – її повинні супроводжувати обоє батьків або один, але з нотаріально завіреним дозволом від другого батька про те, що він не заперечує проти поїздки.
Далі необхідно підготувати пакет документів на авто:
– Національне посвідчення водія (має відповідати міжнародним вимогам з обов’язковим зазначенням строку дії).Необхідно нагадати, що Угода про Асоціацію вимагає від України прийняти дві директиви, які змінять порядок отримання водійських прав.Так, за правилами ЄС вже з січня 2018 року в Україні будуть видаватися права термін дії яких буде від 10 до 15 років. Зараз водійські посвідчення, які були видані до 2011 року, не мають терміну давності, а видані після 2011 – становлять 30 років.
– Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт). Слід звернути увагу, що якщо ви відправляєтеся за кордон на авто, що належить третій особі необхідно оформити довіреність від власника на право розпоряджатися транспортним засобом з вказаним в ній правом виїзду за кордон. При цьому, перекладати довіреність не обов’язково, оскільки, як показує практика, правоохоронні органи іншої країни не цікавляться цим документом і їм буде достатньо наявності посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію ТЗ. А от українські прикордонники час від часу появляють цікавість, чи маєте ви право виїздити з країни на цьому авто.
Складності з виїздом за кордон, навіть при дотриманні всіх умов, можуть виникнути, якщо автомобіль куплений в кредит, котрий ще повністю не виплачений. Прикордонники просто не випустять таке авто за межі країни. Для уникнення неприємного сюрпризу, доведеться отримати в банку довідку, в якій наголошується, що фінансова установа не заперечує протии вашої поїздки за кордон цим автомобілем.
– Поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на умовах міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена карта».
– Державний номерний знак на автомобіль. Варто пам’ятати, що індивідуальні номерні знаки транспортних засобів типу «ПЕТЯ», «KING», «BARIN» та т.і. дійсні тільки на території України. За кордон потрібно виїжджати лише з державними номерними знаками.
– розпізнавальний знак України на транспортному засобі UA(наліпка).
Наступна стадія у підготовці до закордонного турне власним авто – перевірка авто.
Машину в обов’язковому порядку треба укомплектувати. Загальні вимоги до технічного стану та його обладнання встановлені розділом 31 Правил дорожнього руху України. Відповідно до п. 31.4.7 забороняється експлуатація транспортних засобів якщо на них відсутні:
– медична аптечка з нанесеними на неї відомостями про тип транспортного засобу, для якого вона призначена та з переліком медикаментів, що відповідає вимогам ДСТУ 3961-2000«Аптечка медична автомобільна. Загальні вимоги». Футляр аптечки повинен мати інструкцію та рекомендації з її використання.Не забудьте, що термін придатності у ліків (медикаментів) також має здатність спливати. Радимо підтримувати аптечку у належному стані, адже іноді проста формальність може врятувати чиєсь життя.
– знак аварійної зупинки (миготливий червоний ліхтар), який відповідає вимогам стандарту.
– працездатний вогнегасник місткістю не менше 2 літрів для легкової машини. Такий вогнегасник повинен відповідати типу автомобіля, мати обов’язковий сертифікат та як і аптечка повинен експлуатуватись лише в межах строку придатності .
Подорожуючи з дітьми, не слід забувати, що в Європі застосовуються жорсткі вимоги до перевезення дітей автомобілем. Заборонено перевозити дітей без використання спеціальних утримуючих систем, що відповідають їхнім зросту і вазі. У більшості країн діти повинні використовувати дитяче автокрісло, до тих пір, поки їм не виповниться 12 років або вони не досягнуть 135 см в висоту.Це загальні рекомендації, хоча в деяких країнах ці обмеження можуть трохи відрізнятися (наприклад, в Росії, Ірландії та деяких інших країнах зріст повинен бути не менше 150 см). При цьому вік не є основним критерієм, але його слід розглядати в якості орієнтира, так як він відноситься до зросту і ваги «середньої» дитини.
Європейські правила дорожнього руху зобов’язують водіїв мати в машині світловідбиваючі жилети. Їх слід надягати кожен раз, коли виходиш з авто на трасі, знаходишся на узбіччі або проїжджій частині , а так само при заміні пробитого колеса в темну пору доби. За невиконання цього правила вам загрожує штраф, сума якого варіюється в залежності від держави. Колір жилета в різних країнах може відрізнятися, єдина умова – щоб він був яскравим і мав світловідбиваючі смуги.
Крім того, в деяких європейських країнах встановлено додаткові вимоги до комплектності ТС. Зокрема, може вимагатися наявність запасних лампочок ближнього світла, троса, запаски, домкрата, лопати (в зимову пору року). Варто покласти в авто рідину для скла, ганчірку, вологі і сухі серветки. Переконайтеся також, що держномери чисті і інформацію на них добре видно.
Міжнародними нормами передбачено вимоги і до технічного стану автомобіля – не повинно бути серйозних пошкоджень кузова (тріснутого скла або дзеркала бокового виду, вм’ятин, відсутність елементів кузова). Слід також наголосити, що у Європі дорожня поліція звертає увагу на тонування. За «чорне» переднє скло штраф становить від 50 євро.
Мандруючи Європою варто пригадати і правила дорожнього руху.Основні пункти правил дорожнього руху в Європі аналогічні нашим. Але є й відмінності.
Щодо швидкості. На більшості автобанах Європи швидкість руху обмежена 130 км/ч. Звертайте увагу на знаки – на деяких дорогах не можна рухатися занадто повільно. Швидкість контролюють в основному за допомогою автоматизованих систем, тоді як патрулі з радарами стоять в основному на в’їзді в населені пункти (відразу за знаком про його початок). Швидкість у містах і селищах обмежена 50 км/год, при цьому штрафують вже при швидкості 52 км/год.
Необхідно бути уважним і під час наміру здійснити обгін або випередження. В більшості країн ЄС правила не розділяють поняття «обгін» і «випередження». Тобто в зоні дії знаку «Обгін заборонено» не можна випереджати інші транспортні засоби. Також за межами населених пунктів не можна обганяти справа.
Блимати дальнім світлом попутному транспорту, просячи поступитися смугою для обгону також не можна. Замість цього включайте лівий поворотник і не сумнівайтеся, що вас пропустять.
Курсуючи євро дорогами «нашому» водієві потрібно бути уважним по відношенню до пішоходів. Якщо у нас в ПДР записано вимогу зупинитися або зменшити швидкість після того, як він ступив на зебру, то в Європі це потрібно зробити відразу після того, як він підійшов до переходу.
Не варто забувати, що на автобанах можна зупинятись лише на спеціальних місцях для паркування – виняток існує лише при аварійній зупинці.
І на останок декілька рекомендацій щоб не «потрапити на гроші» по дурості.
В Європі особливу увагу приділяють місцям для паркування інвалідів. В Україні люди з обмеженими можливостями за кермом практично не їздять. А в ЄС це – звичайна справа. За дотриманням їхніх прав стежать дуже суворо. Тому якщо біля супермаркету ви зайняли місце такої людини, не дивуйтеся, якщо поліція забере авто на евакуаторі.
Варто також відзначити, що відеореєстратори заборонені в багатьох країнах Європи – штраф величезний (близько 10 тис.євро) за втручання в приватне життя. Дозволяється використання навигатору, але без відео. Використання антирадарів, а також протитуманних фар при добрих погодних умовах в більшості країн Європи заборонено і спричинить за собою накладення штрафних санкцій (в середньому від 20 до 60 євро).
Поліція в ЄС дуже часто використовує прихований режим патрулювання: ловлять не біля узбіччя, а в потоці на машинах, які зовні виглядають як цивільні.
І якщо ваше авто зіткнулося з іншим і постраждало лише «залізо», чекати поліцію марно: остання на місце ДТП не приїжджає. У ЄС прийнято заповнювати Європротокол (додаток до страховки).
І головне, потрібно пам’ятати- вирушаючи в подорож за кордон слід ще раз ознайомитися зі специфікою країни, куди вирушаєш, щоб потім не опинитися в неприємній ситуаціїі та ейфорію від довгоочікуваної відпустки не затьмарив гіркий присмак розчарування і розпачу.
Ось основні речі, правила та вимоги, яких треба дотримуватись, якщо ви вирушаєте у подорож на авто за кордон. Крім того, кожен водій може скласти свій власний список з тих предметів, які саме йому та членам його родини будуть необхідні в автомобілі. Для когось це набір інструментів та ключів, для когось – палатка, спальний мішок, міні плитка, хорчі і т.п. В кінцевому результаті кожен обирає сам для себе, що саме йому принесе відчуття комфорту та безпеки. Особливу увагу приділіть технічному стану авто, адже ви вирушаєте на довгі дистанції і відмінний технічний стан зекономить ваші кошти, час, нерви та здоров’я. Приємних подорожей!
ТОВ «Юридическое бюро «КАНОН»
Липень,2017