Автоматичне списання боргів з банківського рахунку

Міністерство юстиції повідомило, що 06 липня 2021 року повноцінно запрацювала анонсована оновлена модель взаємодії виконавців із банками.

Як було: Виконавець відкривав виконавче провадження та для отримання інформації про наявні рахунки у боржників поштою розсилали по банкам та іншим фінансовим установам відповідні вимоги.

За результатом розгляду вимоги банк (Казначейство) надавали відповідь про наявність чи відсутність у боржника рахунку, недостатність на ньому коштів для виконання виконавчого документу тощо.

Далі виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня виявлення рахунків арештовував суму коштів, необхідну для задоволення вимог за виконавчим провадженням та формував платіжну вимогу для списання арештованих коштів.

Що змінилось: Постановою від 12 лютого 2021 року № 18 Національний банк вніс зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці та зобов’язав банки надавати органам державної виконавчої служби і приватним виконавцям інформацію стосовно наявності та/або стану рахунків боржника, номери рахунків, відкритих боржником у банку, а також суми коштів, які наявні на таких рахунках.

Зі своєї сторони Міністерство юстиції 23 березня 2021 прийняло наказ № 1061/5, яким внесла зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів, який на даний час уже має назву – Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках.

Фактичний зміст оновлень полягає наданні виконавцям можливості в автоматизованому режимі за допомогою АСВП отримувати від банків інформацію про стан рахунків боржника (дізнаватись про суми наявних коштів), накладати арешти та формувати вимоги на примусове списання виявлених на рахунках коштів.

При тому, якщо аналізувати зміст нововведень, то виконавець уже через дві години після формування вимоги може володіти інформацією про відкриті боржником рахунки та наявні на них суми коштів.

А далі уже по відпрацьованому сценарію – накладення виконавцем арешту на рахунок в банку, направлення платіжної вимоги, примусове списання коштів з рахунку та їх направлення на рахунки органу державної виконавчої служби або приватного виконавця за єдиною відмінністю, що усі перелічені дії відбуватимуться онлайн, через АСВП.

Однак, на сьогодні лише сім українських банків працюють в оновленому форматі, кількість яких Міністерство юстиції планує найближчим часом збільшити до 62.

Підсумовуючи зміст нововведень, можна вказати, що їх практичні наслідки ми будемо спостерігати уже найближчим часом та зможемо  повноцінно надати оцінку (в позитивному чи негативному аспекті).

 

адвокат Іван Динюк, липень 2021 р.

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню