Аліменти: стягнення за новою процедурою

    Нажаль, на сьогодні Україна займає перше місце серед Європейських країн по показникам розлучень. За даними Держкомстату, на 295 тисяч укладених шлюбів в Україні припадає 130,7 тисячі розлучень. Тобто розлучаються 44,3% подружніх пар. А якщо взяти до уваги цивільні шлюби, які також розпадаються, то рівень розлучень в Україні, за даними фахівців, сягає 61%.

    І саме тому існує велика кількість судових процесів пов’язана з розглядом справ щодо стягнення аліментів на неповнолітніх чи малолітніх дітей. Про те, як захистити права та інтереси  дитини у суді та відстежити останні зміни у сімейному законодавстві, що стосуються стягнення аліментів, читайте детальніше у даній статті.

    17 травня 2017 року Верховна рада України прийняла Закон № 4928 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення захисту права дитини на належне утримання”, що набуває чинності через місяць з дня його опублікування. Отже, розглянемо основні нововведення, пов’язані з одержанням аліментів на утримання дитини.

    По-перше, позитивним моментом, є те, що мінімальний розмір аліментів планується збільшити з 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до 50%.

    Тепер перейдемо до грошового вираження прожиткового мінімуму – для дітей до 6 років з 01.05.2017 р. – становить 1426 грн., з 01.12.2017 р. – 1492 грн., для дітей з 6 до 18 років з 01.05.2017 р. – становить 1777 грн.,  з 01.12.2017 р. – 1860 грн. Таким чином, матеріальне становище дитини, що отримує аліменти значно покращиться.

    Як відомо, отримати рішення суду про стягнення аліментів – це ще півсправи. Наступним етапом після отримання такого рішення суду – буде його виконання. До речі, другим кроком у зміні законодавства з цього приводу є введення полегшеного порядку стягнення аліментів за наказним провадженням.

    Законодавець доповнив ст. 183 Сімейного кодексу України (далі СК) частиною 5, в якій надав право «одному з батьків, який проживає з дитиною звернутися до суду про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, а на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей половини заробітку (доходу) платника аліментів».

    Слід зазначити, що введення наказного провадження значно пришвидшить процес одержання аліментів, оскільки з моменту відкриття наказного провадження до отримання судового наказу про призначення аліментів, відповідно до законодавства, повинно пройти 3 дні.  На сьогоднішній день, справи по аліментним зобов’язанням розглядаються в середньому протягом 1 місяця.

    По-третє, законодавець надав право власності на аліменти саме дитині, на утримання якої вони надходять, нагадаємо  до цього аліменти вважалися власністю того з батьків, на ім’я якого вони виплачуються.

    По-четверте, згідно ч. 3 – 4 ст. 182 нової редакції СК України на розмір аліментів відтепер впливає «наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.»

    До цих змін при визначені розміру аліментів впливали лише наступні обставини: стан здоров’я та матеріальне становище дитини та платника аліментів.

    По-п’яте, аліменти повинні будуть платити і працюючі за кордоном. Згідно закону у випадку установлення джерела та розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він отримав за кордоном, за заявою отримувача аліментів державний або приватний виконавець здійснює перерахунок.

   Отже, такі нововведення спрямовані, на врахування інтересів дитини, з метою збільшення аліментних надходжень, у зв’язку з виявленням у платника аліментів додаткових матеріальних цінностей і коштів як на території України, так і за її кордоном.

    Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що прийняття Верховною Радою України Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення захисту права дитини на належне утримання” не тільки значно підвищить добробут найменших громадян України – дітей, але й пришвидшить процедуру отримання аліментів.

 

ТОВ “Юридическое бюро “Канон”

червень 2017 року

«Юридическое бюро «КАНОН»

– це юридична компанія, що надає широкий спектр послуг в галузі права.

Меню